STORUMAN ARMSPORT PÅ EM I GDANSK

Just nu pågår de europeiska mästerskapen i armbrytning. Du kan se tävlingarna LIVE via webben.
Ta en titt här ›› www.ustream.tv/embed/9666934 eller på ›› www.armpower.net

2012-05-18 • 21.20
RESULTAT DAG 4

GULD OCH BRONS TILL HEIDI OCH FIA
Fia Reisek, Storuman Armsport, -65 kg - GULD
Heidi Andersson, Storuman Armsport, -80kg - BRONS

ÖVRIGA SVENSKA MEDALJER
Sarah Bäckman, Team Stockholm Armwrestling, -70kg - GULD
Carolina Pettersson, Nora AK, -55 kg - BRONS
Ann Johansson, Flen Armfighters, -60kg - BRONS

Övriga svenska resultat
Malin Gavelin, Storuman Armsport, -50 kg -  11:a
Marielle Östergren, Storuman Armsport, -50 kg - 12:a
Mari Thysell, Team Stockholm Armwrestling, -55 kg - 6:a
Klara Bohlin Thysell, Team Stockholm Armwrestling, -60 kg - 6:a
Denise Backlund, Strömbrytarna, -65kg - 8:a
Jessica Lindkvist, Skåne Armsport, -70kg, 10:a
Maria Wester, Vimmerby Armsport, -80kg - 6:A
Jennifer Lindkvist, Skåne Armsport, +80kg, - 6:a
Tobias Axelsson, Skänninge Armsport, -55kg, - 6:a
Ronny Ceder, Flen Armfighters, -70kg, - 21:a
Stephan Söderberg, Flen Armfighters, -70 kg, - 16:e
Martin Rissveds, Enviken, 75kg, - 17:e
Torbjörn Andersson, Skåne Armsport, -75kg, - 7:a
Andreas Dahlström, Vimmerby Armsport, -80kg, - 9:a
Kristian Wiklund, Storuman Armsport, -80kg, - 14:e
Claes Mårtensson, Hedemora Armsport, -85 kg, - 7:a
Jonas Hellström, Storuman Armsport, -100kg, - 17:e
Kim Näsström, Storuman Armsport, -110kg, - 7:a
Andreas Ståhlberg, Skövde Armsport, +110 kg . 11:a


2012-05-18 • 21.20

RESULTAT DAG 3

FIA REISEK FRÅN STORUMAN VANN EM-GULD I ARMBRYTNING
Vid dagens tävlingar i polska Gdansk lyckades Fia Reisek, tävlandes för Storuman Armsport, med bragden att vinna guldet i vänster arm. Detta efter att enkelt besegrat ryska Olga Gavrilova i finalen av damernas 65-kilosklass.. Även kusinen Heidi Andersson lyckades bra i sin viktlklass, damer -80kg där hon lyckades bryta till sig ett silver efter en klar finalförlust mot ärkerivalen Irina Makeeva.
- Fantastiskt roligt för Fia att få vinna guldet. Och på ett sånt övertygande sätt, säger klubbens ordförande Andreas Johansson.

ÖVRIGA SVENSKA MEDALJER
Sarah Bäckman, -70 kg, Team Stockholm Armwrestling, GULD
Carolina Pettersson, -55 kg Nora AK, BRONS

I morgon väntar tävlingar i höger arm.
Komplett resultatlista finns på www.armpower.net

Övriga svenska resultat
Malin Gavelin, Storuman Armsport, -50 kg -  7:a
Marielle Östergren, Storuman Armsport, -50 kg - 12:a
Mari Thysell, Team Stockholm Armwrestling, -55 kg - 8:a
Klara Bohlin Thysell, Team Stockholm Armwrestling, -60 kg - 8:a
Lisa Skoglund,  Team Stockholm Armwrestling, -60 kg - 11:a
Denise Backlund, Strömbrytarna, -65kg - 6:a
Maria Wester, Vimmerby Armsport, -80kg - 10:A
Jennifer Lindkvist, Skåne Armsport, +80kg, - 6:a
Tobias Axelsson, Skänninge Armsport, -55kg, - 7:a
Stefan Nordström, Team Punishment, -70kg, - 17:e
Stephan Söderberg, Flen Armfighters, -70 kg, - 18:e
Martin Rissveds, Enviken, 75kg, - 17:e
Torbjörn Andersson, Skåne Armsport, -75kg, - 19:e
Glenn Bengtsson, Skåne Armsport, -80kg, - 18:e
Kristian Wiklund, Storuman Armsport, -80kg, - 19:e
Niklas Nannestad, Skåne Armsport, -85kg, -4:a
Claes Mårtensson, Hedemora Armsport, -85 kg, - 13:e
Jonas Hellström, Storuman Armsport, -100kg, - 13:e
Kim Näsström, Storuman Armsport, -110kg, - 7:a
Karl Backlund, Enviken, -110kg, -14:e
Andreas Ståhlberg, Skövde Armsport, +110 kg . 11:a



2012-05-17 • 20.43

RESULTAT DAG 2
Resultat dag 2 ››

MEDALJER 17 maj - 3 guld, 7 silver, 2 brons
Pirjo Laituri, Northern Arms, master -70 kg - GULD
Ann Johansson, Flen Armfighters, master -60 kg - GULD
Denise Backlund, Strömbrytarna, junior -65 kg - GULD

Emma Andersson, Skåne Armsport, junior -60 kg, SILVER
Karolina Andersson, Jämtland Armsport, junior -65 kg - SILVER
Mari Thysell, Team Stockholm Armwrestling, master -60 kg - SILVER
Maria Wester, Vimmerby Armsport, master -80 kg - SILVER
Stefan Nordström, Team Punishment, master -70 kg - SILVER
Jonny Jonsson, Gefle Armsport, grand master -100 kg - SILVER
Jonny Jonsson, Gefle Armsport, senior grand master -100 kg - SILVER

Anders Karlsson, Team Punishment, master -80 kg - BRONS
Jonny Franzen, Skövde Armsport, master +100 kg, BRONS

Övriga placeringar
Sofie Davidsson, Skänninge Armbrytarklbubb,  junior +70 kg - 7:a
Elin Livchitz, Flen Armfighters, junior +70 kg - 8:a
Tove Norelius, Jämtland Armsport, junior -70 kg - 5:a
Jessica Lindkvist, Skåne Armsport, junior -70 kg - 4:a
Emilie Lindroth, Flen Armfighters, junior -55 kg, 8:a
Anders Svensson, Team Stockholm Armwrestling, master +100 kg, 11:a
Juha Lehtonen, Flen Armfighters, master -90 kg - 11:a
Ronny Ceder, Flen Armfighters, master -70 kg - 7:a
Jens Bengtsson, Skåne Armsport, junior -65 kg - 11:a
Victor Westin, Storuman Armsport, junior -50 kg - 6:a
Göran Hellström, Storuman Armsport, master -90 kg - 5:a
Jens Backlund, Strömbrytarna, master -100 kg - 7:a
Jörgen Karlsson, Storuman Armsport, master -100 kg, 8:a
Håkan Berglund, Strömbrytarna, grand master -100 kg - 4:a

Andreas Johansson, 070-2609018



2012-05-16 • 21.09

RESULTAT DAG 1
Resultat dag 1 ››

MEDALJER 16 maj - 4 guld, 7 silver, 3 brons

Pirjo Laituri, master -70 kg - GULD
Ann Johansson, master -60 kg - GULD
Denise Backlund, junior -65 kg - GULD
Stefan Nordström, master -70 kg - GULD

Karina Karlsson, master -60 kg - SILVER
Maria Wester, master -80 kg - SILVER
Jessica Lindkvist, junior -70 kg - SILVER
Jonny Jonsson, grand master -100 kg - SILVER
Göran Hellström, master -90 kg - SILVER
Jens Backlund, master -100 kg - SILVER
Jonny Jonsson, senior grand master -100 kg - SILVER

Håkan Berglund, grand master -100 kg - BRONS
Anders Karlsson, master -80 kg - BRONS
Jens Bengtsson, junior -65 kg - BRONS

Övriga placeringar
Sofie Davidsson, junior +70 kg - 4:a
Elin Livchitz, junior +70 kg - 8:a
Tove Norelius, junior -70 kg - 8:a
Karolina Andersson, junior -65 kg - 4:a
Emma Andersson, junior -60 kg, 5:a
Emilie Lindroth, junior -55 kg, 8:a
Jonny Franzen, master +100 kg, 4:a
Anders Svensson, master +100 kg, 10:a
Jörgen Karlsson, master -100 kg, 9:a
Juha Lehtonen, master -90 kg - 12:a
Stefan Kocon, master -80 kg, 7:a
Ronny Ceder, master -70 kg - 7:a
Victor Westin, junior -50 kg - 7:a
Andreas Johansson, 070-260 90 18


2012-05-16 • 20.49

GRATTIS GÖRAN HELLSTRÖM TILL EM-SILVER
Idag lyckades Göran Hellström med bragden att ta hem i silver i mastersklassen -90 kg. Ett stort grattis från oss här hemma.
Jörgen Karlsson vann en match i sin klass -100 kg, men fick sedan två förluster efter lite skadeproblem.
Andreas Johansson, 070-260 90 18



umluspen.gif
linjalen.gif
oew.gif
vm_data.gif
backup.gif
rena_vinnare.gif