Resultat sidan EM 2008 Sarpsborg

Här nedan finns resutltaten från XVIII. European Championships,
Sarpsborg, Norway, 26.06.2008

 


 

Dag 1

 

Junior, Master, Grand Master och Disabled

 

Vänster Arm

 

Women's Disabled Left Hand 60 Kg
1. Yanuto, Natalia (RUS)  10 Pts.
2. Kantserova, Damira (RUS)  7 Pts.
3. Tolmacheva, Nadezda (RUS)  5 Pts.
4. Günacti, Hatice (TUR)  4 Pts.

 

Women's Disabled Left Hand 60+ Kg
1. Tychinina, Svetlana (RUS) 10 Pts.

 

Men's Disabled Left Hand 60 Kg
1. Zverev, Mikhail (RUS)  10 Pts.
2. Kaya, Mehmet (TUR)  7 Pts.
3. Rabinovich, Konstantin (RUS)  5 Pts.
4. Gralak, Maciej (POL)  4 Pts.

 

Men's Disabled Left Hand 75 Kg
1. Viktor, Bratshenia (BLR)  10 Pts.
2. Kuropata, Sergiy (UKR)  7 Pts.
3. Samarin, Viacheslav (RUS)  5 Pts.
4. Bozdemir, Ahmet (TUR)  4 Pts.
5. Fazilogullari, Yilmaz (TUR)  3 Pts.
6. Mikolajczyk, Adrian (POL)  2 Pts.
7. Haltvik, Arthur (NOR)  0 Pts.

 

Men's Disabled Left Hand 90 Kg
1. Kruglikov, Roman (RUS)  10 Pts.
2. Mamedov, Ruslan (RUS)  7 Pts.
3. Jakubowski, Bartosz (POL)  5 Pts.
4. Romano, Giuseppe (ITL)  4 Pts.

 

Men's Disabled Left Hand 90+ Kg
1. Dubovskiy, Igor (RUS)  10 Pts.
2. Ayce, Süreyya (TUR)  7 Pts.
3. Dinleyici, Mustafa (TUR)  5 Pts.
4. Jakovlevs, Aivis (LAT)  4 Pts.
5. Gladilin, Vladimir (RUS)  3 Pts.

 

Men's Juniors Left Hand 50 Kg
1. Kakorin, Yury (RUS)  10 Pts.
2. Shirants, Deniss (LAT)  7 Pts.
3. Gravis, Kaspars (LAT)  5 Pts.
4. Rydstedt, Jesper (SWE)  4 Pts.
5. Ljungberg, Dennis (SWE)  3 Pts.

 

Men's Juniors Left Hand 55 Kg
1. Irtuganov, Sergey (RUS)  10 Pts.
2. Mullagulov, Eduard (RUS)  7 Pts.
3. Bulut, Ahmed Said (TUR)  5 Pts.
4. Kolesnikov, Artem (UKR)  4 Pts.
5. Danyliuk, Volodymyr (UKR)  3 Pts.
6. Soenderland, Remi (NOR)  2 Pts.
7. Ljungberg, Kristian (SWE)  0 Pts.

 

Men's Juniors Left Hand 60 Kg
1. Denisov, Vladimir (RUS)  10 Pts.
2. Namazov, Orkhan (RUS)  7 Pts.
3. Piotrzkowski, Karol (POL)  5 Pts.
4. Swerts, Wim (SWE)  4 Pts.
5. Beridze, Apaloni (GEO)  3 Pts.
6. Hjertholm, Baard (NOR)  2 Pts.
7. Jaskiewicz, Radoslaw (POL)  0 Pts.

 

Men's Juniors Left Hand 65 Kg
1. Gaydardjiev, Georgi (BUL)  10 Pts.
2. Koshkarev, Maxim (RUS)  7 Pts.
3. Minkovs, Vitalijs (LAT)  5 Pts.
4. Dzmitriy, Kachenia (BLR)  4 Pts.
5. Holland, Tom (GBR)  3 Pts.
6. Erlandsson, Erik (SWE)  2 Pts.
7. Lundgren, Robin (SWE)  0 Pts.

 

Men's Juniors Left Hand 70 Kg
1. LOBANOV, Alexey (RUS)  10 Pts.
2. Tenkel, Roman (SVK)  7 Pts.
3. Reshetnikov, Nikolay (RUS)  5 Pts.
4. Klein, Radek (CZE)  4 Pts.
5. Petrosius, Mantas (LIT)  3 Pts.
6. Ilik, Abdurrahman (TUR)  2 Pts.
7. Risoen, Ronny (NOR)  0 Pts.
8. Österstrom, Erik (SWE)  0 Pts.
9. Garba, Motiejus (LIT)  0 Pts.
10. Fredriksen, Erik (NOR)  0 Pts.

 

Men's Juniors Left Hand 80 Kg
1. Dzhibilov, Ruslan (RUS)  10 Pts.
2. Svoboda, Matej (CZE)  7 Pts.
3. Akhmetov, Nail (RUS)  5 Pts.
4. Aliaksandr, Laban (BLR)  4 Pts.
5. Näsström, Kim (SWE)  3 Pts.
6. Kajdas, Natan (POL)  2 Pts.
7. Beberok, Piotr (POL)  0 Pts.
8. Zirilti, Kemal (TUR)  0 Pts.
9. Medvediev, Dmytro (UKR)  0 Pts.

 

Men's Juniors Left Hand 80+ Kg
1. Grishin, Artem (RUS)  10 Pts.
2. Dzmitriy, Rabtsau (BLR)  7 Pts.
3. Todorov, Stefan (BUL)  5 Pts.
4. Klenogin, Nikita (RUS)  4 Pts.
5. Kvamsdal, Asle (NOR)  3 Pts.
6. Solmaz, Yildiray (TUR)  2 Pts.
7. Tesar, Jan (CZE)  0 Pts.
8. Persson, Jesper (SWE)  0 Pts.
9. Gromholt, Richard (NOR)  0 Pts.

 

Women's Juniors Left Hand 45 Kg
1. Ermakova, Nadezda (RUS)  10 Pts.
2. Kiraz, Esra (TUR)  7 Pts.
3. Lyapkina, Ekatarina (RUS)  5 Pts.
4. Szuster, Jolanta (POL)  4 Pts.
5. Velichko, Lidija (LAT)  3 Pts.
6. Forsberg, Amanda (SWE)  2 Pts.

 

Women's Juniors Left Hand 50 Kg
1. Sakeryte, Rasa (LIT)  10 Pts.
2. Jablonskyte, Raminta (LIT)  7 Pts.
3. Romanska, Michalina (POL)  5 Pts.
4. Persson, Felicia (SWE)  4 Pts.
5. Kasikci, Merve (TUR)  3 Pts.
6. Olszewska, Martyna (POL)  2 Pts.

 

Women's Juniors Left Hand 55 Kg
1. Gorskova, Yulia (RUS)  10 Pts.
2. Pettersson, Carolina (SWE)  7 Pts.
3. Majute, Monika (LIT)  5 Pts.
4. Stenlund, Elina (SWE)  4 Pts.
5. Kowanda, Daria (POL)  3 Pts.
6. Silina, Monta (LAT)  2 Pts.
7. Cekic, Cigdem (TUR)  0 Pts.
8. Zvirblyte, Silvija (LIT)  0 Pts.
9. Opalinska, Marta (POL)  0 Pts.

 

Women's Juniors Left Hand 60 Kg
1. Shitina, Alina (RUS)  10 Pts.
2. Danielsson, Viktoria (SWE)  7 Pts.
3. Nikisheva, Tatyana (RUS)  5 Pts.
4. Vojtkova, Marketa (CZE)  4 Pts.
5. Rybak, Paulina (POL)  3 Pts.
6. Gurieva, Oleksandra (UKR)  2 Pts.
7. Ivarsson, Anna (SWE)  0 Pts.

 

Women's Juniors Left Hand 70 Kg
1. Bäckman, Sara (SWE)  10 Pts.
2. Krylova, Marina (RUS)  7 Pts.
3. Haag, Elin (SWE)  5 Pts.
4. Poole, Joanne (GBR)  4 Pts.
5. Ezerinskaite, Kristina (LIT)  3 Pts.
6. Kominkova, Lucie (CZE)  2 Pts.
7. Stefaniak, Natalia (POL)  0 Pts.
8. Stefaniak, Sylwia (POL)  0 Pts.

 

Women's Juniors Left Hand 70+ Kg
1. Zvirblyte, Raminta (LIT)  10 Pts.
2. Edwall, Emma (SWE)  7 Pts.
3. Fedoseeva, Valentina (RUS)  5 Pts.
4. Wahlström, Lovisa (SWE)  4 Pts.
5. Fernezová, Zuzana (SVK)  3 Pts.

 

Women's Masters Left Hand 60 Kg
1. Parnarauskiene, Vilija (LIT)  10 Pts.
2. Johansson, Ann (SWE)  7 Pts.
3. Thysell, Mari (SWE)  5 Pts.

 

Women's Masters Left Hand 70 Kg
1. Onanova, Tatyana (RUS)  10 Pts.

 

Women's Masters Left Hand 80 Kg
1. Kubasova, Zinaida (RUS)  10 Pts.
2. Tychinina, Svetlana (RUS)  7 Pts.
3. Onanova, Tatyana (RUS)  5 Pts.

 

Men's Masters Left Hand 70 Kg
1. Tarnauskas, Kestutis (LIT)  10 Pts.
2. Obukhov, Nikolay (RUS)  7 Pts.
3. Farkas, Martin (CZE)  5 Pts.
4. Taranenko, Mykola (UKR)  4 Pts.
5. Ceder, Ronny (SWE)  3 Pts.
6. Capra, Franco (ITL)  2 Pts.
7. Sakeries, Rimantas (LIT)  0 Pts.

 

Men's Masters Left Hand 80 Kg
1. Söderholm, Kim (FIN)  10 Pts.
2. Yuru, Ivanov (BLR)  7 Pts.
3. Yilmazsoy, Mehmet (TUR)  5 Pts.
4. Cirulis, Ivars (LAT)  4 Pts.

 

Men's Masters Left Hand 90 Kg
1. Shishov, Evgeny (RUS)  10 Pts.
2. Nikulin, Andrey (RUS)  7 Pts.
3. Sener, Cem (TUR)  5 Pts.
4. Jansen, Arthur (NOR)  4 Pts.
5. Pancerovas, Aleksandras (LIT)  3 Pts.
6. Stusek, Jarosalv (CZE)  2 Pts.
7. Lukkarila, Jukka-Pekka (FIN)  0 Pts.
8. Andersson, Daniel (SWE)  0 Pts.
9. Sjödin, Niclas (SWE)  0 Pts.
10. Suzos, Dariusz (POL)  0 Pts.
11. Thuen, Arne (NOR)  0 Pts.

 

Men's Masters Left Hand 100 Kg
1. Stalgevics, Modris (LAT)  10 Pts.
2. Metka, Stefan (GER)  7 Pts.
3. Baklanov, Alexander (RUS)  5 Pts.
4. Andersson, Lennart (SWE)  4 Pts.
5. Filikidis, Pantelis (GRE)  3 Pts.
6. Berg, Ottar (NOR)  2 Pts.
7. Johnson, Jonny (SWE)  0 Pts.
8. Svoboda, Milan (CZE)  0 Pts.

 

Men's Masters Left Hand 100+ Kg
1. Gurbanov, Minabaddin (AZE)  10 Pts.
2. Khitsenko, Mykola (UKR)  7 Pts.
3. Golovchenko, Valeriy (UKR)  5 Pts.
4. Jentsch, Hartmut (GER)  4 Pts.
5. Poole, Richard (GBR)  3 Pts.
6. Franzen, Jonny (SWE)  2 Pts.
7. Królik, Konstanty (POL)  0 Pts.
8. Stensholt, Arnt (NOR)  0 Pts.
9. Goncharov, Sergey (RUS)  0 Pts.
10. Hymer, Andrzej (POL)  0 Pts.

 


 

Dag 2

 

 

Junior, Master, Grand Master och Disabled

Höger Arm

 

Men's Disabled Right Hand 60 Kg

1. Rabinovich, Konstantin (RUS)  10 Pts.
2. Zverev, Mikhail (RUS)  7 Pts.
3. Kaya, Mehmet (TUR)  5 Pts.
4. Gralak, Maciej (POL)  4 Pts.

 

Men's Disabled Right Hand 75 Kg

1. Viktor, Bratshenia (BLR)  10 Pts.
2. Yüksel, Nurettin (TUR)  7 Pts.
3. Kuropata, Sergiy (UKR)  5 Pts.
4. Bozdemir, Ahmet (TUR)  4 Pts.
5. Fazilogullari, Yilmaz (TUR)  3 Pts.
6. Haltvik, Arthur (NOR)  2 Pts.
7. Gargurnis, Kaspars (LAT)  0 Pts.
8. Mikolajczyk, Adrian (POL)  0 Pts.
9. Samarin, Viacheslav (RUS)  0 Pts.

 

Men's Disabled Right Hand 90 Kg
1. Mamedov, Ruslan (RUS)  10 Pts.
2. Kruglikov, Roman (RUS)  7 Pts.
3. Jakubowski, Bartosz (POL)  5 Pts.
4. Romano, Giuseppe (ITL)  4 Pts.

 

Men's Disabled Right Hand 90+ Kg
1. Dinleyici, Mustafa (TUR)  10 Pts.
2. Dubovskiy, Igor (RUS)  7 Pts.
3. Gladilin, Vladimir (RUS)  5 Pts.
4. Jakovlevs, Aivis (LAT)  4 Pts.
5. Ayce, Süreyya (TUR)  3 Pts.

 

Women's Disabled Right Hand 60 Kg
1. Yanuto, Natalia (RUS)  10 Pts.
2. Tolmacheva, Nadezda (RUS)  7 Pts.
3. Günacti, Hatice (TUR)  5 Pts.
4. Kantserova, Damira (RUS)  4 Pts.

 

Women's Disabled Right Hand 60+ Kg
1. Tychinina, Svetlana (RUS) 10 Pts.

 

Women's Masters Right Hand 60 Kg
1. Parnarauskiene, Vilija (LIT)  10 Pts.
2. Johansson, Ann (SWE)  7 Pts.
3. Holmström, Erika (SWE)  5 Pts.

 

Women's Masters Right Hand 80 Kg
1. Kubasova, Zinaida (RUS)  10 Pts.
2. Onanova, Tatyana (RUS)  7 Pts.
3. Tychinina, Svetlana (RUS)  5 Pts.

 

Men's Masters Right Hand 70 Kg
1. Tarnauskas, Kestutis (LIT)  10 Pts.
2. Obukhov, Nikolay (RUS)  7 Pts.
3. Taranenko, Mykola (UKR)  5 Pts.
4. Capra, Franco (ITL)  4 Pts.
5. Farkas, Martin (CZE)  3 Pts.
6. Ceder, Ronny (SWE)  2 Pts.
7. Sakeries, Rimantas (LIT)  0 Pts.

 

Men's Masters Right Hand 80 Kg
1. Marangon, Ermanno (ITL)  10 Pts.
2. Yilmazsoy, Mehmet (TUR)  7 Pts.
3. Yuru, Ivanov (BLR)  5 Pts.
4. Ekman, Peter (SWE)  4 Pts.
5. Söderholm, Kim (FIN)  3 Pts.

 

Men's Masters Right Hand 90 Kg
1. Thuen, Arne (NOR)  10 Pts.
2. Pancerovas, Aleksandras (LIT)  7 Pts.
3. Jansen, Arthur (NOR)  5 Pts.
4. Stusek, Jarosalv (CZE)  4 Pts.
5. Sener, Cem (TUR)  3 Pts.
6. Skóra, Andrzej (POL)  2 Pts.
7. Baklanov, Alexander (RUS)  0 Pts.
8. Lukkarila, Jukka-Pekka (FIN)  0 Pts.
9. Andersson, Daniel (SWE)  0 Pts.
10. Sjödin, Niclas (SWE)  0 Pts.
11. Shishov, Evgeny (RUS)  0 Pts.
12. Suzos, Dariusz (POL)  0 Pts.

 

Men's Masters Right Hand 100 Kg
1. Stalgevics, Modris (LAT)  10 Pts.
2. Metka, Stefan (GER)  7 Pts.
3. Svoboda, Milan (CZE)  5 Pts.
4. Johnson, Jonny (SWE)  4 Pts.
5. Andersson, Lennart (SWE)  3 Pts.
6. Berg, Ottar (NOR)  2 Pts.

 

Men's Masters Right Hand 100+ Kg
1. Golovchenko, Valeriy (UKR)  10 Pts.
2. Goncharov, Sergey (RUS)  7 Pts.
3. Khitsenko, Mykola (UKR)  5 Pts.
4. Poole, Richard (GBR)  4 Pts.
5. Franzen, Jonny (SWE)  3 Pts.
6. Jentsch, Hartmut (GER)  2 Pts.
7. Królik, Konstanty (POL)  0 Pts.
8. Hymer, Andrzej (POL)  0 Pts.
9. Stensholt, Arnt (NOR)  0 Pts.

 

Men's Juniors Right Hand 50 Kg
1. Kakorin, Yury (RUS)  10 Pts.
2. Shirants, Deniss (LAT)  7 Pts.
3. Gravis, Kaspars (LAT)  5 Pts.
4. Rydstedt, Jesper (SWE)  4 Pts.
5. Ljungberg, Dennis (SWE)  3 Pts.

 

Men's Juniors Right Hand 55 Kg
1. Mullagulov, Eduard (RUS)  10 Pts.
2. Kolesnikov, Artem (UKR)  7 Pts.
3. Danyliuk, Volodymyr (UKR)  5 Pts.
4. Irtuganov, Sergey (RUS)  4 Pts.
5. Ljungberg, Kristian (SWE)  3 Pts.
6. Soenderland, Remi (NOR)  2 Pts.
7. Bulut, Ahmed Said (TUR)  0 Pts.

 

Men's Juniors Right Hand 60 Kg
1. Namazov, Orkhan (RUS)  10 Pts.
2. Denisov, Vladimir (RUS)  7 Pts.
3. Piotrzkowski, Karol (POL)  5 Pts.
4. Beridze, Apaloni (GEO)  4 Pts.
5. Hjertholm, Baard (NOR)  3 Pts.
6. Swerts, Wim (SWE)  2 Pts.
7. Jaskiewicz, Radoslaw (POL)  0 Pts.

 

Men's Juniors Right Hand 65 Kg
1. Gaydardjiev, Georgi (BUL)  10 Pts.
2. Branders, Pierre (BEL)  7 Pts.
3. Koshkarev, Maxim (RUS)  5 Pts.
4. Dzmitriy, Kachenia (BLR)  4 Pts.
5. Minkovs, Vitalijs (LAT)  3 Pts.
6. Lundgren, Robin (SWE)  2 Pts.
7. Holland, Tom (GBR)  0 Pts.
8. Erlandsson, Erik (SWE)  0 Pts.

 

Men's Juniors Right Hand 70 Kg
1. LOBANOV, Alexey (RUS)  10 Pts.
2. Tenkel, Roman (SVK)  7 Pts.
3. Risoen, Ronny (NOR)  5 Pts.
4. Reshetnikov, Nikolay (RUS)  4 Pts.
5. Ilik, Abdurrahman (TUR)  3 Pts.
6. Petrosius, Mantas (LIT)  2 Pts.
7. Garba, Motiejus (LIT)  0 Pts.
8. Fagertun, Andreas (NOR)  0 Pts.
9. Österstrom, Erik (SWE)  0 Pts.

 

Men's Juniors Right Hand 80 Kg
1. Dzhibilov, Ruslan (RUS)  10 Pts.
2. Svoboda, Matej (CZE)  7 Pts.
3. Fomin, Maksim (RUS)  5 Pts.
4. Kajdas, Natan (POL)  4 Pts.
5. Näsström, Kim (SWE)  3 Pts.
6. Beberok, Piotr (POL)  2 Pts.
7. Zirilti, Kemal (TUR)  0 Pts.
8. Guillaume, Brasseur (BEL)  0 Pts.
9. Medvediev, Dmytro (UKR)  0 Pts.
10. Aliaksandr, Laban (BLR)  0 Pts.

 

Men's Juniors Right Hand 80+ Kg
1. Dzmitriy, Rabtsau (BLR)  10 Pts.
2. Grishin, Artem (RUS)  7 Pts.
3. Todorov, Stefan (BUL)  5 Pts.
4. Solmaz, Yildiray (TUR)  4 Pts.
5. Tesar, Jan (CZE)  3 Pts.
6. Gromholt, Richard (NOR)  2 Pts.
7. Klenogin, Nikita (RUS)  0 Pts.
8. Persson, Jesper (SWE)  0 Pts.
9. Bolseth, Martin (NOR)  0 Pts.

 

Women's Juniors Right Hand 45 Kg
1. Ermakova, Nadezda (RUS)  10 Pts.
2. Kiraz, Esra (TUR)  7 Pts.
3. Lyapkina, Ekatarina (RUS)  5 Pts.
4. Velichko, Lidija (LAT)  4 Pts.
5. Szuster, Jolanta (POL)  3 Pts.
6. Forsberg, Amanda (SWE)  2 Pts.

 

Women's Juniors Right Hand 50 Kg
1. Jablonskyte, Raminta (LIT)  10 Pts.
2. Persson, Felicia (SWE)  7 Pts.
3. Romanska, Michalina (POL)  5 Pts.
4. Kasikci, Merve (TUR)  4 Pts.
5. Sakeryte, Rasa (LIT)  3 Pts.
6. Olszewska, Martyna (POL)  2 Pts.

 

Women's Juniors Right Hand 55 Kg
1. Pettersson, Carolin (SWE)  10 Pts.
2. Gorskova, Yulia (RUS)  7 Pts.
3. Kowanda, Daria (POL)  5 Pts.
4. Majute, Monika (LIT)  4 Pts.
5. Backlund, Denise (SWE)  3 Pts.
6. Silina, Monta (LAT)  2 Pts.
7. Cekic, Cigdem (TUR)  0 Pts.
8. Opalinska, Marta (POL)  0 Pts.
9. Zvirblyte, Silvija (LIT)  0 Pts.

 

Women's Juniors Right Hand 60 Kg
1. Shitina, Alina (RUS)  10 Pts.
2. Gurieva, Oleksandra (UKR)  7 Pts.
3. Nikisheva, Tatyana (RUS)  5 Pts.
4. Danielsson, Viktoria (SWE)  4 Pts.
5. Andersson, Erika (SWE)  3 Pts.
6. Rybak, Paulina (POL)  2 Pts.
7. Vojtkova, Marketa (CZE)  0 Pts.

 

Women's Juniors Right Hand 70 Kg
1. Krylova, Marina (RUS)  10 Pts.
2. Haag, Elin (SWE)  7 Pts.
3. Wahlström, Lovisa (SWE)  5 Pts.
4. Poole, Joanne (GBR)  4 Pts.
5. Ezerinskaite, Kristina (LIT)  3 Pts.
6. Kominkova, Lucie (CZE)  2 Pts.
7. Stefaniak, Natalia (POL)  0 Pts.
8. Stefaniak, Sylwia (POL)  0 Pts.

 

Women's Juniors Right Hand 70+ Kg
1. Zvirblyte, Raminta (LIT)  10 Pts.
2. Fedoseeva, Valentina (RUS)  7 Pts.
3. Bäckman, Sara (SWE)  5 Pts.
4. Fernezová, Zuzana (SVK)  4 Pts.
5. Edwall, Emma (SWE)  3 Pts.

 

Men's Grand Masters Right Hand 75 Kg
1. Andersson, Kent (SWE)  10 Pts.
2. Obukhov, Nikolay (RUS)  7 Pts.
3. Ottosson, Mats (SWE)  5 Pts.
4. Cirulis, Ivars (LAT)  4 Pts.

 

Men's Grand Masters Right Hand 90 Kg
1. Thuen, Arne (NOR)  10 Pts.
2. Pozdnyakov, Alexander (RUS)  7 Pts.
3. Onanaschvili, Gocha (RUS)  5 Pts.
4. Stusek, Jarosalv (CZE)  4 Pts.
5. Piechowski, Janusz (POL)  3 Pts.
6. Marangon, Ermanno (ITL)  2 Pts.

 

Men's Grand Masters Right Hand 90+ Kg
1. Golovchenko, Valeriy (UKR)  10 Pts.
2. Gurbanov, Minabaddin (AZE)  7 Pts.
3. Johnson, Jonny (SWE)  5 Pts.
4. Królik, Konstanty (POL)  4 Pts.
5. Prokhorov, Petr (RUS)  3 Pts.
6. Mikelionis, Vidas (LIT)  2 Pts.
7. Hymer, Andrzej (POL)  0 Pts.
8. Gladilin, Vladimir (RUS)  0 Pts.
9. Bertacchi, Giulio (ITL)  0 Pts.

 


 

Dag 3

 

 

Seniorer

 

Vänster arm

Damer 

Women's Seniors Left Hand 50 Kg
1. Babaieva, Snizhana (UKR)  10 Pts.
2. Onishchenko, Yana (UKR)  7 Pts.
3. Agadzhanyan, Veronika (RUS)  5 Pts.
4. Ermakova, Nadezda (RUS)  4 Pts.
5. Savas, Gulsen (TUR)  3 Pts.
6. Larysa, Shapavalova (BLR)  2 Pts.
7. Jablonskyte, Raminta (LIT)  0 Pts.
8. Paulava, Alena (BLR)  0 Pts.
9. Sapcilar, Bilgen (TUR)  0 Pts.
10. Mielczarek, Malgorzata (POL)  0 Pts.
11. Sakeryte, Rasa (LIT)  0 Pts.

 

Women's Seniors Left Hand 55 Kg
1. Iliushyna, Viktoriia (UKR)  10 Pts.
2. Istomina, Tatiana (RUS)  7 Pts.
3. Nyberg, Sara (SWE)  5 Pts.
4. Urazgildeeva, Venera (RUS)  4 Pts.
5. Gurchenko, Yana (UKR)  3 Pts.
6. Pettersson, Carolina (SWE)  2 Pts.
7. Opalinska, Marta (POL)  0 Pts.
8. Yalcinkaya, Seval (TUR)  0 Pts.
9. Sarpaliute, Asta (LIT)  0 Pts.
10. Volha, Maroz (BLR)  0 Pts.
11. Johannessen, Elin (NOR)  0 Pts.

 

Women's Seniors Left Hand 60 Kg
1. Larina, Ekaterina (RUS) 10 Pts.
2. Skoryk, Olena (UKR) 7 Pts.
3. Debnárová, Lucia (SVK) 5 Pts.
4. Andersson, Heidi (SWE) 4 Pts.
5. Bonkova, Veronika (BUL) 3 Pts.
6. Kolesnikova, Anna (RUS) 2 Pts.
7. Vojtkova, Lenka (CZE) 0 Pts.
8. Barnauskiene, Robertta (LIT) 0 Pts.
9. Ansone, Endija (LAT) 0 Pts.
10. Andersson, Erika (SWE) 0 Pts.
11. Rodland, Sandra (NOR) 0 Pts.
12. Zwolak, Aleksandra (POL) 0 Pts.
13. Ostrowska, Malgorzata (POL) 0 Pts.
14. Parnarauskiene, Vilija (LIT) 0 Pts.
15. Svobodova, Zuzana (CZE) 0 Pts.

 

Women's Seniors Left Hand 65 Kg
1. Truskalova, Nataya (UKR)  10 Pts.
2. Gladkaya, Irina (RUS)  7 Pts.
3. Rydstedt, Felicia (SWE)  5 Pts.
4. Radchuk, Natalia (UKR)  4 Pts.
5. Gavrilova, Olga (RUS)  3 Pts.
6. Milotova, Veronika (CZE)  2 Pts.
7. Bäckman, Sara (SWE)  0 Pts.

 

Women's Seniors Left Hand 70 Kg
1. Makeeva, Irina (RUS)  10 Pts.
2. Anikina, Nadiya (UKR)  7 Pts.
3. Golubyeva, Alina (UKR)  5 Pts.
4. Batmaz, Ayse (TUR)  4 Pts.
5. Poole, Joanne (GBR)  3 Pts.

 

Women's Seniors Left Hand 80 Kg
1. Vaitkute, Egle (LIT)  10 Pts.
2. Akhmetgareeva, Sofiya (RUS)  7 Pts.
3. Lvova, Anastasia (RUS)  5 Pts.
4. Melin, Anne (FIN)  4 Pts.
5. Kokareva, Iryna (UKR)  3 Pts.

 

Women's Seniors Left Hand 80+ Kg
1. Gönül, Nurcihan (TUR)  10 Pts.
2. Tikhonova, Svetlana (RUS)  7 Pts.
3. Zvirblyte, Raminta (LIT)  5 Pts.
4. Chingule, Zhanna (LAT)  4 Pts.
5. Jonsson, Kristina (SWE)  3 Pts.
6. Groedal, Berit (NOR)  2 Pts.

 

Herrar

Men's Seniors Left Hand 55 Kg
1. Bezkorovainyi, Dmytro (UKR)  10 Pts.
2. Chomaev, Robert (RUS)  7 Pts.
3. Stredanský, Jozef (SVK)  5 Pts.
4. Cetinkaya, Mehmet (TUR)  4 Pts.
5. Erdogan, Mehmet Ali (TUR)  3 Pts.
6. Mullagulov, Eduard (RUS)  2 Pts.

 

Men's Seniors Left Hand 60 Kg
1. Šulan, Jaroslav (SVK)  10 Pts.
2. Khamidullin, Rim (RUS)  7 Pts.
3. Khamidullin, Ruzalin (RUS)  5 Pts.
4. Kadura, Mykhaylo (UKR)  4 Pts.
5. Wilson, Ted (GBR)  3 Pts.
6. Üzül, Mehmet Ali (TUR)  2 Pts.
7. Gralak, Maciej (POL)  0 Pts.
8. Eklund, Roine (SWE)  0 Pts.

 

Men's Seniors Left Hand 65 Kg
1. Tsindeliani, Roman (RUS)  10 Pts.
2. Voronetskiy, Alexander (RUS)  7 Pts.
3. Skydan, Vadym (UKR)  5 Pts.
4. Yankov, Dimitar Plamenov (GER)  4 Pts.
5. Arslan, Evren Serhat (TUR)  3 Pts.
6. Lescinskis, Arturs (LAT)  2 Pts.
7. Holland, Tom (GBR)  0 Pts.
8. Akbarov, Vadim (AZE)  0 Pts.
9. Andersen, Frank (NOR)  0 Pts.

 

Men's Seniors Left Hand 70 Kg
1. Bichilov, Timur (RUS)  10 Pts.
2. Pautaran, Pavel (BLR)  7 Pts.
3. Valiev, Ramaz (RUS)  5 Pts.
4. Khvedelidze, Malkhaz (GEO)  4 Pts.
5. Belynskiy, Andriy (UKR)  3 Pts.
6. Lukyanchuk, Ivan (UKR)  2 Pts.
7. Ucak, Yusuf (TUR)  0 Pts.
8. Turansky, Xavier (FRA)  0 Pts.
9. Asmonas, Mantas (LIT)  0 Pts.
10. Bayazit, Ayhan (TUR)  0 Pts.
11. Lundström, Björn (SWE)  0 Pts.
12. Revhaug, Arne Ingar (NOR)  0 Pts.
13. Delidzakov, Hristo (BUL)  0 Pts.
14. Bäck, Staffan (SWE)  0 Pts.
15. Petrosius, Mantas (LIT)  0 Pts.
16. Risoen, Ronny (NOR)  0 Pts.
17. Mutikainen, Ville (FIN)  0 Pts.

 

Men's Seniors Left Hand 75 Kg
1. Jagnesák, Lubomír (SVK)  10 Pts.
2. Terzi, Engin (TUR)  7 Pts.
3. Bayramukov, Yusuf (RUS)  5 Pts.
4. Amolins, Janis (LAT)  4 Pts.
5. Zoloev, Khadzimurat (RUS)  3 Pts.
6. Tvaliashvili, Giorgi (GEO)  2 Pts.
7. Gaydardjiev, Georgi (BUL)  0 Pts.
8. Haugland, Frode Veim (NOR)  0 Pts.
9. Andersson, Torbjörn (SWE)  0 Pts.
10. Diouf, David (FRA)  0 Pts.
11. Rissveds, Martin (SWE)  0 Pts.
12. Heuse, Olivier (BEL)  0 Pts.

 

Men's Seniors Left Hand 80 Kg
1. Babayev, Rustam (UKR)  10 Pts.
2. Zoloev, Spartak (RUS)  7 Pts.
3. Lengarov, Stefan (BUL)  5 Pts.
4. Prudnyk, Ievgenii (UKR)  4 Pts.
5. Spannagel, Dieter (GER)  3 Pts.
6. Szewczyk, Tomasz (POL)  2 Pts.
7. Dzhibilov, Ruslan (RUS)  0 Pts.
8. Matskevich, Aleh (BLR)  0 Pts.
9. Kornek, Robert (GER)  0 Pts.
10. Cabu, Frédéric (BEL)  0 Pts.
11. Aberg, Daniel (SWE)  0 Pts.
12. Basaran, Tuncay (TUR)  0 Pts.
13. Yilmazsoy, Mehmet (TUR)  0 Pts.
14. Nannestad, Niklas (SWE)  0 Pts.
15. Eilersgaard, Phillip (DEN)  0 Pts.
16. Torper, Roy Vidar (NOR)  0 Pts.
17. Austlid, Oeyvind (NOR)  0 Pts.

 

Men's Seniors Left Hand 85 Kg
1. Babayev, Ruslan (UKR)  10 Pts.
2. Golemanov, Stoyan (BUL)  7 Pts.
3. Grigoryev, Nikolay (RUS)  5 Pts.
4. Balkovoy, Oleg (RUS)  4 Pts.
5. Rundstrom, Andreas (SWE)  3 Pts.
6. Peregudov, Pavlo (UKR)  2 Pts.
7. Dorohovs, Arturs (LAT)  0 Pts.
8. Dobrovic, Radoslav (SVK)  0 Pts.
9. Cebula, Jimmy (SWE)  0 Pts.
10. Kvamsdal, Asle (NOR)  0 Pts.
11. Chladny, Peter (SVK)  0 Pts.

 

Men's Seniors Left Hand 90 Kg
1. Germánus, Ján (SVK)  10 Pts.
2. Muriev, Viatcheslav (RUS)  7 Pts.
3. Nikonov, Dmitry (UKR)  5 Pts.
4. Rudakov, Mykhaylo (UKR)  4 Pts.
5. Racek, Peter (SVK)  3 Pts.
6. Grochowski, Mariusz (POL)  2 Pts.
7. Kostadinov, Krasimir (BUL)  0 Pts.
8. Kalejs, Maris (LAT)  0 Pts.
9. Özkilic, Ugur (TUR)  0 Pts.
10. Tatarenka, Artsiom (BLR)  0 Pts.
11. Birkeland, Oeyvid (NOR)  0 Pts.
12. Drozd, Aleh (BLR)  0 Pts.
13. Sener, Cem (TUR)  0 Pts.
14. Laskowski, Marcin (POL)  0 Pts.
15. Bibers, Ivars (LAT)  0 Pts.
16. Molen, Torbjörn (SWE)  0 Pts.
17. Nentjes, Meindert (NED)  0 Pts.
18. Henriksson, Kent (SWE)  0 Pts.
19. Salminen, Juha (FIN)  0 Pts.
20. Christensen, Tonni (DEN)  0 Pts.
21. Matre, Tore (NOR)  0 Pts.
22. Nentjes, Hendrik (NED)  0 Pts.

 

Men's Seniors Left Hand 100 Kg
1. Korolev, Andrey (RUS)  10 Pts.
2. Shmyko, Dzmitry (BLR)  7 Pts.
3. Kvirkvinia, Genadi (GEO)  5 Pts.
4. Ivanov, Sergiy (UKR)  4 Pts.
5. Drushchits, Alexander (RUS)  3 Pts.
6. Vodák, Martin (CZE)  2 Pts.
7. Grufman, Roger (SWE)  0 Pts.
8. Atmaca, Tarkan Serkan (TUR)  0 Pts.
9. Buehler, Uli (SUI)  0 Pts.
10. Pavlenko, Yevgeniy (UKR)  0 Pts.
11. Dzmitriy, Rabtsau (BLR)  0 Pts.
12. Persson, Erik (SWE)  0 Pts.
13. Muszczak, Dariusz (POL)  0 Pts.
14. Pickup, Neil (GBR)  0 Pts.
15. Abelashvili, Irakli (GEO)  0 Pts.
16. Maharramov, Azar (AZE)  0 Pts.
17. Saxegaard, Runar (NOR)  0 Pts.

 

Men's Seniors Left Hand 110 Kg
1. Tokarev, Sergiy (UKR)  10 Pts.
2. Tomsons, Normunds (LAT)  7 Pts.
3. Ovsepyan, Andranik (RUS)  5 Pts.
4. Kachmazov, Slavik (RUS)  4 Pts.
5. Haralambopoulos, Georgios (GRE)  3 Pts.
6. Cappa, Davide (ITA)  2 Pts.
7. Tesarik, Dusan (CZE)  0 Pts.
8. Rastislav, Tomaga (SVK)  0 Pts.
9. Sonderland, Bjarne (NOR)  0 Pts.
10. Svedberg, P-O (SWE)  0 Pts.
11. Feltsjö, Thomas (SWE)  0 Pts.
12. Soenderland, Sigbjorn (NOR)  0 Pts.

 

Men's Seniors Left Hand 110+ Kg
1. Pushkar, Andriy (UKR)  10 Pts.
2. Chotchaev, Rasul (RUS)  7 Pts.
3. Spusta, Peter (SVK)  5 Pts.
4. Kisov, Plamen (BUL)  4 Pts.
5. Glowacki, Slawomir (POL)  3 Pts.
6. Funner, Ole Reidar (NOR)  2 Pts.
7. Johansson, Ralf (SWE)  0 Pts.
8. Soenderland, Tommy (NOR)  0 Pts.

 


Dag 4

 

Seniorer 

 

Höger arm

Damer 

 

Women's Seniors Right Hand 50 Kg
1. Trikolich, Oksana (RUS)  10 Pts.
2. Urazgildeeva, Venera (RUS)  7 Pts.
3. Babaieva, Snizhana (UKR)  5 Pts.
4. Onishchenko, Yana (UKR)  4 Pts.
5. Larysa, Shapavalova (BLR)  3 Pts.
6. Savas, Gulsen (TUR)  2 Pts.
7. Jablonskyte, Raminta (LIT)  0 Pts.
8. Sapcilar, Bilgen (TUR)  0 Pts.
9. Sakeryte, Rasa (LIT)  0 Pts.
10. Paulava, Alena (BLR)  0 Pts.
11. Mielczarek, Malgorzata (POL)  0 Pts.

 

Women's Seniors Right Hand 55 Kg
1. Iliushyna, Viktoriia (UKR)  10 Pts.
2. Istomina, Tatiana (RUS)  7 Pts.
3. Yalcinkaya, Seval (TUR)  5 Pts.
4. Opalinska, Marta (POL)  4 Pts.
5. Gurchenko, Yana (UKR)  3 Pts.
6. Sarpaliute, Asta (LIT)  2 Pts.
7. Nyberg, Sara (SWE)  0 Pts.
8. Johannessen, Elin (NOR)  0 Pts.
9. Volha, Maroz (BLR)  0 Pts.
10. Pettersson, Carolina (SWE)  0 Pts.

 

Women's Seniors Right Hand 60 Kg
1. Andersson, Heidi (SWE)  10 Pts.
2. Larina, Ekaterina (RUS)  7 Pts.
3. Skoryk, Olena (UKR)  5 Pts.
4. Bonkova, Veronika (BUL)  4 Pts.
5. Debnárová, Lucia (SVK)  3 Pts.
6. Anochina, Ylia (RUS)  2 Pts.
7. Vojtkova, Lenka (CZE)  0 Pts.
8. Rodland, Sandra (NOR)  0 Pts.
9. Parnarauskiene, Vilija (LIT)  0 Pts.
10. Barnauskiene, Robertta (LIT)  0 Pts.
11. Andersson, Erika (SWE)  0 Pts.
12. Ostrowska, Malgorzata (POL)  0 Pts.
13. Zwolak, Aleksandra (POL)  0 Pts.
14. Svobodova, Zuzana (CZE)  0 Pts.

 

Women's Seniors Right Hand 65 Kg
1. Gavrilova, Olga (RUS)  10 Pts.
2. Gladkaya, Irina (RUS)  7 Pts.
3. Truskalova, Nataya (UKR)  5 Pts.
4. Rydstedt, Felicia (SWE)  4 Pts.
5. Milotova, Veronika (CZE)  3 Pts.
6. Radchuk, Natalia (UKR)  2 Pts.
7. Bäckman, Sara (SWE)  0 Pts.

 

Women's Seniors Right Hand 70 Kg
1. Makeeva, Irina (RUS)  10 Pts.
2. Anikina, Nadiya (UKR)  7 Pts.
3. Wawrzyniak, Marlena (POL)  5 Pts.
4. Batmaz, Ayse (TUR)  4 Pts.
5. Golubyeva, Alina (UKR)  3 Pts.
6. Poole, Joanne (GBR)  2 Pts.

 

Women's Seniors Right Hand 80 Kg
1. Vaitkute, Egle (LIT)  10 Pts.
2. Lvova, Anastasia (RUS)  7 Pts.
3. Akhmetgareeva, Sofiya (RUS)  5 Pts.
4. Melin, Anne (FIN)  4 Pts.
5. Kokareva, Iryna (UKR)  3 Pts.


Women's Seniors Right Hand 80+ Kg
1. Gönül, Nurcihan (TUR)  10 Pts.
2. Tikhonova, Svetlana (RUS)  7 Pts.
3. Chingule, Zhanna (LAT)  5 Pts.
4. Zvirblyte, Raminta (LIT)  4 Pts.
5. Jonsson, Kristina (SWE)  3 Pts.
6. Groedal, Berit (NOR)  2 Pts.

 

Herrar

 

Men's Seniors Right Hand 55 Kg
1. Bezkorovainyi, Dmytro (UKR)  10 Pts.
2. Chomaev, Robert (RUS)  7 Pts.
3. Cetinkaya, Mehmet (TUR)  5 Pts.
4. Stredanský, Jozef (SVK)  4 Pts.
5. Mullagulov, Eduard (RUS)  3 Pts.
6. Erdogan, Mehmet Ali (TUR)  2 Pts.

 

Men's Seniors Right Hand 60 Kg
1. Khamidullin, Ruzalin (RUS)  10 Pts.
2. Šulan, Jaroslav (SVK)  7 Pts.
3. Khamidullin, Rim (RUS)  5 Pts.
4. Üzül, Mehmet Ali (TUR)  4 Pts.
5. Kadura, Mykhaylo (UKR)  3 Pts.
6. Eklund, Roine (SWE)  2 Pts.
7. Balandin, Oleksandr (UKR)  0 Pts.
8. Gralak, Maciej (POL)  0 Pts.
9. Wilson, Ted (GBR)  0 Pts.

 

Men's Seniors Right Hand 65 Kg
1. Tsindeliani, Roman (RUS)  10 Pts.
2. Arslan, Evren Serhat (TUR)  7 Pts.
3. Akbarov, Vadim (AZE)  5 Pts.
4. Yankov, Dimitar Plamenov (GER)  4 Pts.
5. Voronetskiy, Alexander (RUS)  3 Pts.
6. Lescinskis, Arturs (LAT)  2 Pts.
7. Holland, Tom (GBR)  0 Pts.
8. Skydan, Vadym (UKR)  0 Pts.
9. Andersen, Frank (NOR)  0 Pts.

 

Men's Seniors Right Hand 70 Kg
1. Lukyanchuk, Ivan (UKR)  10 Pts.
2. Pautaran, Pavel (BLR)  7 Pts.
3. Bichilov, Timur (RUS)  5 Pts.
4. Ucak, Yusuf (TUR)  4 Pts.
5. Khvedelidze, Malkhaz (GEO)  3 Pts.
6. Belynskiy, Andriy (UKR)  2 Pts.
7. Delidzakov, Hristo (BUL)  0 Pts.
8. Asmonas, Mantas (LIT)  0 Pts.
9. Turansky, Xavier (FRA)  0 Pts.
10. Valiev, Ramaz (RUS)  0 Pts.
11. Bayazit, Ayhan (TUR)  0 Pts.
12. Bäck, Staffan (SWE)  0 Pts.
13. Gjermundsen, Svein (NOR)  0 Pts.
14. Lundström, Björn (SWE)  0 Pts.
15. Petrosius, Mantas (LIT)  0 Pts.
16. Schlitte, Matthias (GER)  0 Pts.
17. Mutikainen, Ville (FIN)  0 Pts.
18. Risoen, Ronny (NOR)  0 Pts.

 

Men's Seniors Right Hand 75 Kg
1. Zoloev, Khadzimurat (RUS)  10 Pts.
2. Jagnesák, Lubomír (SVK)  7 Pts.
3. Amolins, Janis (LAT)  5 Pts.
4. Terzi, Engin (TUR)  4 Pts.
5. Tvaliashvili, Giorgi (GEO)  3 Pts.
6. Diouf, David (FRA)  2 Pts.
7. Bayramukov, Yusuf (RUS)  0 Pts.
8. Haugland, Frode Veim (NOR)  0 Pts.
9. Andersson, Torbjörn (SWE)  0 Pts.
10. Gaydardjiev, Georgi (BUL)  0 Pts.
11. Heuse, Olivier (BEL)  0 Pts.
12. Johannessen, Kenneth (NOR)  0 Pts.
13. Rissveds, Martin (SWE)  0 Pts.

 

Men's Seniors Right Hand 80 Kg
1. Babayev, Rustam (UKR)  10 Pts.
2. Zoloev, Spartak (RUS)  7 Pts.
3. Prudnyk, Ievgenii (UKR)  5 Pts.
4. Szewczyk, Tomasz (POL)  4 Pts.
5. Aberg, Daniel (SWE)  3 Pts.
6. Matskevich, Aleh (BLR)  2 Pts.
7. Spannagel, Dieter (GER)  0 Pts.
8. Basaran, Tuncay (TUR)  0 Pts.
9. Nannestad, Niklas (SWE)  0 Pts.
10. Kornek, Robert (GER)  0 Pts.
11. Torper, Roy Vidar (NOR)  0 Pts.
12. Dzhibilov, Ruslan (RUS)  0 Pts.
13. Yilmazsoy, Mehmet (TUR)  0 Pts.
14. Lengarov, Stefan (BUL)  0 Pts.
15. Eilersgaard, Phillip (DEN)  0 Pts.
16. Cabu, Frédéric (BEL)  0 Pts.
17. Austlid, Oeyvind (NOR)  0 Pts.
18. Jachvliani, Tornike (GEO)  0 Pts.

 

Men's Seniors Right Hand 85 Kg
1. Babayev, Ruslan (UKR)  10 Pts.
2. Golemanov, Stoyan (BUL)  7 Pts.
3. Peregudov, Pavlo (UKR)  5 Pts.
4. Balkovoy, Oleg (RUS)  4 Pts.
5. Grigoryev, Nikolay (RUS)  3 Pts.
6. Kurt, Niyazi (TUR)  2 Pts.
7. Dobrovic, Radoslav (SVK)  0 Pts.
8. Dorohovs, Arturs (LAT)  0 Pts.
9. Rundstrom, Andreas (SWE)  0 Pts.
10. Andre, Frederic (BEL)  0 Pts.
11. Thuen, Arne (NOR)  0 Pts.
12. Chladny, Peter (SVK)  0 Pts.
13. Ahmadov, Jasarat (AZE)  0 Pts.
14. Kvamsdal, Asle (NOR)  0 Pts.
15. Andersson, Daniel (SWE)  0 Pts.

 

Men's Seniors Right Hand 90 Kg
1. Muriev, Viatcheslav (RUS)  10 Pts.
2. Kostadinov, Krasimir (BUL)  7 Pts.
3. Germánus, Ján (SVK)  5 Pts.
4. Nikonov, Dmitry (UKR)  4 Pts.
5. Bennurkan, Omer Seyfi (TUR)  3 Pts.
6. La Cola, Cedric (BEL)  2 Pts.
7. Racek, Peter (SVK)  0 Pts.
8. Grochowski, Mariusz (POL)  0 Pts.
9. Rudakov, Mykhaylo (UKR)  0 Pts.
10. Kalejs, Maris (LAT)  0 Pts.
11. Birkeland, Oeyvid (NOR)  0 Pts.
12. Salminen, Juha (FIN)  0 Pts.
13. Haciyev, Rasad (AZE)  0 Pts.
14. Laskowski, Marcin (POL)  0 Pts.
15. Henriksson, Kent (SWE)  0 Pts.
16. Tatarenka, Artsiom (BLR)  0 Pts.
17. Özkilic, Ugur (TUR)  0 Pts.
18. Matre, Tore (NOR)  0 Pts.
19. Drozd, Aleh (BLR)  0 Pts.
20. Christensen, Tonni (DEN)  0 Pts.
21. Persson, Jesper (SWE)  0 Pts.
22. Nentjes, Meindert (NED)  0 Pts.
23. Nentjes, Hendrik (NED)  0 Pts.
24. Bibers, Ivars (LAT)  0 Pts.

 

Men's Seniors Right Hand 100 Kg
1. Kvirkvinia, Genadi (GEO)  10 Pts.
2. Pavlenko, Yevgeniy (UKR)  7 Pts.
3. Matyushenko, Ivan (RUS)  5 Pts.
4. Shmyko, Dzmitry (BLR)  4 Pts.
5. Ivakin, Taras (UKR)  3 Pts.
6. Muszczak, Dariusz (POL)  2 Pts.
7. Vodák, Martin (CZE)  0 Pts.
8. Ayce, Süreyya (TUR)  0 Pts.
9. Maharramov, Azar (AZE)  0 Pts.
10. Aberg, Markus (SWE)  0 Pts.
11. Pickup, Neil (GBR)  0 Pts.
12. Dzmitriy, Rabtsau (BLR)  0 Pts.
13. Grufman, Roger (SWE)  0 Pts.
14. Buehler, Uli (SUI)  0 Pts.
15. Atmaca, Tarkan Serkan (TUR)  0 Pts.
16. Tsimbalyuk, Dmitry (RUS)  0 Pts.
17. Saxegaard, Runar (NOR)  0 Pts.
18. Berg, Ottar (NOR)  0 Pts.
19. Abelashvili, Irakli (GEO)  0 Pts.

 

Men's Seniors Right Hand 110 Kg
1. Tomsons, Normunds (LAT)  10 Pts.
2. Tokarev, Sergiy (UKR)  7 Pts.
3. Gurchiani, Erekle (GEO)  5 Pts.
4. Bakhtiyarov, Zurab (AZE)  4 Pts.
5. Ivanov, Sergiy (UKR)  3 Pts.
6. Kachmazov, Slavik (RUS)  2 Pts.
7. Tesarik, Dusan (CZE)  0 Pts.
8. Cappa, Davide (ITA)  0 Pts.
9. Rastislav, Tomaga (SVK)  0 Pts.
10. Gattoni, Mickaël (FRA)  0 Pts.
11. Feltsjö, Thomas (SWE)  0 Pts.
12. Svedberg, P-O (SWE)  0 Pts.
13. Haralambopoulos, Georgios (GRE)  0 Pts.
14. Soenderland, Sigbjorn (NOR)  0 Pts.
15. Sonderland, Bjarne (NOR)  0 Pts.
16. Ovsepyan, Andranik (RUS)  0 Pts.

 

Men's Seniors Right Hand 110+ Kg
1. Pushkar, Andriy (UKR)  10 Pts.
2. Spusta, Peter (SVK)  7 Pts.
3. Chotchaev, Rasul (RUS)  5 Pts.
4. Glowacki, Slawomir (POL)  4 Pts.
5. Kisov, Plamen (BUL)  3 Pts.
6. Soenderland, Tommy (NOR)  2 Pts.
7. Johansson, Ralf (SWE)  0 Pts.
8. Funner, Ole Reidar (NOR)  0 Pts.

 

 

umluspen.gif
linjalen.gif
oew.gif
vm_data.gif
backup.gif
rena_vinnare.gif